W jakich branżach najchętniej korzystają z frameworka .NET?

Framework .NET ma już dość długą historię i wyewoluował od zaawansowanego, ale jednak specjalistycznego narzędzia, do bardzo wszechstronnej otwartej platformy. W związku z tym nie jest już tylko technologią do pisania aplikacji serwerowych. Gdzie jeszcze znajduje zastosowanie?

Zapotrzebowanie na programistów .NET występuje praktycznie wszędzie

Wieloplatformowość i ogólna wszechstronność sprawiają, że na programistów NET developer praca czeka praktycznie w każdej branży. Ten framework – wraz z dominującym w nim językiem C# – jest bardzo wszechstronny i pozwala na napisanie programów lokalnych, serwerowych, o mniejszym lub większym stopniu złożoności.

Przede wszystkim jednak trzeba zwrócić uwagę na to, że jest to platforma działająca w wielu środowiskach, co automatycznie czyni z niej jedno z dominujących rozwiązań wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność integracji rozwiązań od różnych dostawców lub stworzenie aplikacji możliwych do uruchomienia w wielu punktach o odmiennej charakterystyce.

To by mogło sugerować, że .NET developer będzie szczególnie poszukiwany przez międzynarodowe korporacje, których wewnętrzne systemy wymagają zapewnienia interoperacyjności i choć jest to prawda, to równocześnie duża uniwersalność frameworka sprawia, że jest to dobre narzędzie dla małych firm.

Najważniejsze pozostają języki programowania, a nie same platformy

Środowisko .NET zapewnia dostęp do wielu przyjaznych narzędzi, natomiast z oczywistych względów jest ono w pewnym sensie ograniczone możliwościami używanych języków programowania. To one mogą ostatecznie decydować o wydajności stworzonych rozwiązań czy spełnieniu innych oczekiwań zamawiającego.

Sama znajomość frameworka będzie więc niewystarczająca. O ile C# będzie tu podstawą, to coraz częściej do obsadzenia pozostają takie stanowiska jak programista fullstack .NET z Angularem czy Data Developer z Pythonem i .NET. Oczywiście wymagania dotyczące języków zależą w pewnej mierze od branż i konkretnych projektów, natomiast najlepiej na rynku odnajdują się ci programiści .NET, którzy operują paroma językami i kompetencjami w zakresie      Angulara, Reacta, Dockera, Kubernetes czy Azure lub chmury od Microsoftu.

Na nich czekają najciekawsze zajęcia między innymi w bankowości czy cyberbezpieczeństwie, ale też w mniejszych, bardzo dynamicznych software house’ach. Inna sprawa, że duża część skomplikowanych projektów we frameworku .NET powstaje też jako narzędzia na użytek wewnętrznych organizacji, ale i te bywają bardzo złożone i czasochłonne.

Exit mobile version