Urządzenia

Komputer czy tablet – co wybrać?

Nowoczesne urządzenia elektroniczne przybierają różne formy, niemniej jednak zdecydowana większość z nich pozwala nam na wykonywanie podobnych prac. Gry, arkusze kalkulacyjne oraz możliwość programowania lub odtwarzania multimediów – wszystko to, a nawet wiele więcej oferują nie tylko tradycyjne komputery, lecz także laptopy, tablety i smartfony. Nic więc dziwnego, że coraz więcej ludzi nie może zdecydować, które z powyższych urządzeń jest im najbardziej potrzebne. Czy i Tobie ciężko jest podjąć zakupowe decyzje? Jeśli tak, serdecznie zapraszamy Cię do lektury dzisiejszego wpisu. Na jego łamach postaraliśmy się jednoznacznie odpowiedzieć na następujące pytanie: Co wybrać – komputer czy tablet?

Czym się kierować?

Zarówno tablety, jak i komputery, posiadają określone wady i zalety. Niestety nikt nie jest więc w stanie powiedzieć Ci: To urządzenie będzie dla Ciebie najlepsze! Kluczowe w podjęciu właściwej decyzji jest dokładne określenie własnych oczekiwań. Abyś mógł to zrobić, zastanów się nad następującymi pytaniami warunkującymi trafny wybór sprzętu elektronicznego:

  • Do czego będę używał danego urządzenia? Czy potrzebujesz mobilnego sprzętu do codziennych prac? A być może nie zależy Ci na możliwości opuszczania domu ze swoim urządzeniem? Szukasz czegoś do gier, a może do pracy?
  • Ile mam pieniędzy? Od ilości posiadanych przez Ciebie pieniędzy zależy najwięcej. Załóżmy, że posiadasz 1500 zł. Za taką kwotę nie uda Ci się kupić wydajnego laptopa, lecz możesz nabyć całkiem niezły tablet.
  • Jakie jeszcze urządzenia posiadasz? Załóżmy, że masz już laptopa. Wówczas zakup tabletu mógłby okazać się decyzją nieco bezsensowną. Zastanów się, jakie urządzenia posiadasz i jakimi innymi sprzętami mógłbyś uzupełnić funkcjonalność już posiadanych.

Aby ułatwić sobie wybór, zapisz odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania. Wówczas bez większych problemów ustalisz, jakiego urządzenia potrzebujesz.

Zalety i wady każdego z rozwiązań

Jeśli potrzebujesz urządzenia elektronicznego z prawdziwego zdarzenia, prawdopodobnie będziesz musiał wybrać którąś z poniższych opcji:

  • tablet,
  • laptop,
  • komputer stacjonarny.

 

Przyjrzyjmy się bliżej wadom oraz zaletom każdej z tych możliwości.

Tablety. Tablety to nowoczesne urządzenia, które zamykają funkcjonalność laptopa w mniejszej oraz łatwiejszej w obsłudze formie. Do największych zalet sprzętów tego typu należy zaliczyć poręczność. Tablet można wziąć ze sobą praktycznie wszędzie, tym bardziej iż zakres rozmiarów obecnych modeli zaczyna się już od 7 cali. Poza tym urządzenia te są wyjątkowo proste w obsłudze, a także przystosowane do korzystania ze świata multimediów. Niestety tablety nie są tak wydajne jak laptopy i komputery stacjonarne. Poza tym korzystanie z wielu profesjonalnych programów na tak małym urządzeniu może okazać się niewygodne.

Laptopy. Laptopy to w pełni funkcjonalne urządzenia mobilne. Wszystkie standardowe modele produkowane przez renomowane firmy można uznać za pełnoprawne komputery. Na laptopach można instalować dowolne programy, gry oraz aplikacje. Szczególnie większe modele zapewniają duży komfort użytkowania. Poza tym, laptopy posiadają znacznie lepsze parametry niż tablety – nawet te z najwyższej półki. Niestety, te mobilne urządzenia nie są pozbawione także pewnych wad. Największą z nich jest brak możliwości ulepszenia laptopa. Podczas gdy upgrade jednostki stacjonarnej jest łatwy, intuicyjny i stosunkowo tani, w przypadku laptopa z reguły okazuje się to niewykonalne. Poza tym, jeśli wymagasz od swojego sprzętu jedynie możliwości obsługi Internetu oraz prostych multimediów, laptop jest Ci zupełnie niepotrzebny. Wówczas zdecydowanie lepszym wyborem okaże się tablet.

Komputery stacjonarne. Wielu laików uznaje komputery stacjonarne za urządzenia przestarzałe. W rzeczywistości jednak nie zanosi się, by wyszły one z użytku. Komputery stacjonarne oferują zdecydowanie najwyższą wydajność spośród wszystkich standardowych urządzeń dostępnych na rynku. Co prawda nie mają one nic wspólnego z mobilnością, niemniej jednak oczywistym jest, iż nie można posiadać wszystkiego. Zdecydowanie największą zaletą komputerów stacjonarnych jest możliwość łatwej rozbudowy. Jeśli uznasz, że dany komponent jest przestarzały i postanowisz go wymienić, nie powinno sprawić to większego problemu. Dzięki temu, gdy Twoje wymagania wobec sprzętu się zwiększą, nie będziesz musiał się pozbywać go w całości. Umożliwi Ci to spore oszczędności!

Bardzo dziękujemy za Twoją uwagę! Zapraszamy także do pozostałych tekstów o tematyce komputerowej, które znajdziesz na niniejszym blogu. Do zobaczenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *