Windows stanowi dziś najpopularniejszy system operacyjny stosowany w urządzeniach do użytku domowego. Mimo to wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że flagowy produkt firmy Microsoft jest dostępny w dwóch wersjach, czyli OEM oraz BOX. Przed wyborem licencji staniemy np. w przypadku samodzielnego składania komputera stacjonarnego, bądź zakupu laptopa, który nie ma preinstalowanego oprogramowania. Na jaką licencję Windowsa powinniśmy się wówczas zdecydować?
Licencja OEM – co to takiego?
OEM to skrót od Original Equipment Manufacturer, czyli terminu oznaczającego model biznesowy, w którym dana firma (w naszym przypadku Microsoft) sprzedaje swój produkt (czyli system Windows) po niskich cenach zewnętrznym podmiotom produkującym sprzęt komputerowy. W efekcie słynne oprogramowanie od giganta z Redmond jest do nas ostatecznie dostarczane przez inną firmę, która samodzielnie musi zająć się również zapewnieniem obsługi technicznej tego cyfrowego produktu.
Original Equipment Manufacturer to bardzo popularne rozwiązanie, które jest wykorzystywane przez czołowych producentów laptopów oraz komputerów stacjonarnych – dodaje specjalista reprezentujący firmę Klucz-System z Gorzowa, która zajmuje się sprzedażą kluczy aktywacyjnych do oprogramowania i systemów operacyjnych.
Jeżeli kupiliśmy sprzęt komputerowy, który ma już zainstalowany system operacyjny, to oznacza, że jest on w wersji OEM. W praktyce oznacza to, że do urządzenia nie jest dołączony żaden zewnętrzny nośnik (np. w postaci płyty, pendrive’a czy też kartki z kluczem aktywacyjnym produktu) – licencja na użytkowanie Windowsa jest po prostu automatycznie przypisana do zakupionej jednostki.
Co jednak w przypadku reinstalacji systemu lub chęci przeniesienia go na inne urządzenie? Nie trzeba martwić się tym na zapas. W przypadku Windows 10 Home w wersji OEM licencja jest przypisana nie do płyty głównej komputera, a naszego konta Microsoft, dzięki czemu aktywacja oprogramowania na innym sprzęcie nie stanowi żadnego problemu. Istnieje tylko jeden warunek – aby używać Windowsa na nowym urządzeniu, należy go najpierw dezaktywować na oryginalnym.
Czym charakteryzuje się licencja BOX?
Wersja BOX jest związana z zakupem systemu Windows w wersji fizycznej – stąd też angielska nazwa, która oznacza po prostu pudełko. Decydując się na taki rodzaj licencji otrzymujemy wybrany przez siebie nośnik, który umożliwia instalację oprogramowania (może to być płyta lub pamięć zewnętrzna flash). Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku licencji OEM, prawo do użytkowania Windowsa jest tutaj również przypisane do naszego konta Microsoft.
Na czym polega więc różnica? Po pierwsze system po zakończeniu instalacji sam łączy się z naszym kontem i przeprowadza nas przez proces konfiguracyjny, ułatwiając tym samym pierwsze uruchomienie oprogramowania. Po drugie wersja BOX daje możliwość wykupienia certyfikatu na kilka urządzeń jednocześnie – ta opcja jest szczególnie polecana dla właścicieli firm, ponieważ przyspiesza i podnosi komfort aktywacji Windowsa na kolejnych sprzętach.
System Windows 10 w wersji BOX jest oczywiście dostępny również z licencją na wyłącznie jeden komputer. Należy jednak pamiętać, że w tym przypadku proces przenoszenia systemu na nowy sprzęt będzie taki sam, jak ma to miejsce w licencji OEM.
Co wybrać – Windows OEM czy BOX?
Różnica pomiędzy systemem Windows OEM i BOX nie jest bardzo duża, zwłaszcza w przypadku najnowszej wersji oprogramowania, czyli Windows 10. Na pytanie, która licencja okaże się najlepsza, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej zależy od wielu czynników. Jeżeli zależy nam na tym, aby otrzymać fizyczną kopię systemu, nie mieć problemów z przenoszeniem licencji oraz instalacją na wielu urządzeniach, to optymalnym wyborem okaże się Windows BOX.
Z drugiej strony może nie zależeć nam na wsparciu technicznym oferowanym przez Microsoft oraz przenoszeniu systemu na kolejne komputery (zwłaszcza, jeżeli zmieniając sprzęt zawsze kupujemy taki, który ma już preinstalowane oprogramowanie). Wówczas lepszy będzie Windows OEM, za którym przemawia również niższa cena – w przypadku MS Windows 10 różnica w kosztach wynosi około 100 zł na korzyść wersji OEM.