System operacyjny to jeden z najważniejszych parametrów komputerów, tabletów oraz smartfonów. Stanowi on coś w rodzaju układu elektronicznego ‘układu nerwowego’ ściśle współpracującego z każdym komponentem urządzenia. Obecnie, na rynku komputerowym liczą się zaledwie trzy rodziny systemów: MacOS, Linux oraz Windows. Która z nich zasługuje na największą uwagę? Który system operacyjny warto wybrać dla swojego komputera? Kwestię tę poddaliśmy dokładnej analizie na łamach niniejszego wpisu. Serdecznie zapraszamy!
Główne komputerowe systemy operacyjne
Najważniejsze systemy operacyjne instalowane na urządzeniach komputerowych, to wspomniane we wstępie MacOS, Linux oraz Windows. Mocne oraz słabe strony każdego z nich poddamy analizie na łamach kolejnych śródtytułów. Zanim przejdziemy jednak do szczegółów przyjrzyjmy się pobieżnie tym trzem kandydatom:
- MacOS. System ten instalowany jest tylko i wyłącznie na urządzeniach marki Apple. Jest on mocno hermetyczny, lecz jednocześnie bezpieczny.
- Linux. Darmowy system operacyjny dostępny w różnych wersjach. Posiada jednak wiele ograniczeń.
- Windows. Najpopularniejszy system operacyjny, zainstalowany na 90% komputerów. Zdecydowanie najbardziej wszechstronny z całej trójki.
Która z powyższych propozycji sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku? Zapraszamy do analizy!
Windows – przystępność i uniwersalność
Windows – produkt firmy Microsoft – istnieje na światowym rynku komputerowym od wielu lat. Jego najpopularniejsze wersje (w kolejności chronologicznej rosnącej) to XP, 7, 8 oraz 10. Microsoft koncentruje się obecnie na najnowszej odsłonie swojego systemu – Windows 10. Firma dba o jej regularne aktualizacje oraz terminowe wsparcie techniczne. Windows 10 jest systemem wszechstronnym – świetnie sprawdza się do pracy, nauki, obsługi multimediów, zabawy i wszystkiego innego, na co tylko mógłbyś wpaść.
Pamiętaj, iż decydując się na najnowszą wersję tego oprogramowania, musisz wyposażyć się także w adekwatny sprzęt. Windows 10 z pewnością nie będzie kompatybilny z komputerami o przestarzałych komponentach. Jeśli jednak uda Ci się dopasować ten wszechstronny system operacyjny do posiadanego sprzętu, użytkowanie go będzie sprawiać Ci czystą przyjemność.
Windows 10 występuje w kilku wersjach, różniących się od siebie poziomem zaawansowania oraz ilością dostępnych opcji. Najpopularniejsza z nich to Windows Home. Jest ona dedykowana użytkownikom domowym, którzy nie mają względem swojego komputera specjalnych wymagań. Druga, średniozaawansowana wersja systemu, to Windows Pro. Producenci wyposażyli ją w dodatkowe narzędzia administracyjne oraz zabezpieczające. Dla najbardziej wymagających użytkowników poleca się z kolei Windows Enterprise – wersję systemu oferującą pełną funkcjonalność oraz dostęp do zaawansowanych rozwiązań.
MacOS – coś dla wybranych
MacOS to podstawa systemów operacyjnych dedykowanych wszystkim urządzeniom Apple – od iPodów, przez iPhony i iPady, aż do laptopów oraz komputerów stacjonarnych. Oprogramowania tego nie można kupić oddzielnie od sprzętu. Jest ono dedykowane tylko i wyłącznie urządzeniom marki Apple. Najnowsza wersja systemu MacOS znana jest pod nazwą „Sierra”.
MacOS nie oferuje swoim użytkownikom niczego, czego nie da znaleźć się w systemie Windows. Największa zaleta produktu Apple to jego wyjątkowa stabilność. Jest to prawdopodobnie jedyny element, w którym systemowi nadgryzionego jabłuszka udaje się prześcignąć oprogramowanie Microsoftu. Poza tym MacOS łączy wszystkie urządzenia Apple, co pozwala na uzyskanie ścisłej współpracy i kompatybilności między poszczególnymi sprzętami.
Największa wada MacOS to jego cena. Za komputer z logiem Apple należy zapłacić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.
Linux – dla każdego coś dobrego
Linux traktowany jest jako gorszy z reguły jedynie dlatego, że jest darmowy. Rzeczywiście, za system ten nie trzeba zapłacić ani grosza. Do tego, Linux oferuje ogromną wydajność, wysoki poziom bezpieczeństwa oraz pełną swobodę w kwestii personalizacji.
Linux posiada wiele wersji, czyli dystrybucji. Wiele z nich opartych jest o systemy poleceń, przez co nie nadają się one do powszechnego użytku. Nie brakuje jednak standardowych i łatwych w obsłudze dystrybucji Linuxa. Jeśli jesteś zainteresowany nabyciem tego systemu, zwróć szczególną uwagę na wersje Ubuntu, openSUSE oraz LinuxMint.
Główną wadą Linuxa jest ograniczona w porównaniu do konkurencji ilość dostępnych gier oraz programów. Z tego powodu wiele osób decyduje się na zainstalowanie na swoim komputerze dwóch różnych systemów operacyjnych służących do odmiennych celów.
Czy wiesz już, który system operacyjny spełni Twoje oczekiwania? Jeśli tak, cieszymy się, że mogliśmy pomóc Ci dokonać właściwego wyboru. Życzymy powodzenia!