Poradnik

Polscy detektywi – jak wygląda ich praca?

Odbicia, okupy, strzelaniny, obławy i pościgi – wszystko to kojarzy nam się z pracą detektywa. W rzeczywistości jednak, zawód ten z reguły jest znacznie spokojniejszy. Szczególnie w naszym kraju, gdzie prawo jest dla detektywów wyjątkowo niełaskawe, zakres ich zajęć jest znacznie ograniczony. Specjaliści od śledztw nie siedzą jednak bezczynnie. W Polsce jest obecnie około 1500 detektywów, a każdy z nich ma ręce pełne roboty. Choć zawód ten nie jest aż tak spektakularny jak może się to nam wydawać, nie ulega jednak wątpliwości, że jest opłacalny. Czym więc zajmuje się detektyw? Jak wygląda jego codzienność? Zapraszamy do lektury!

Czego dotyczą sprawy?

Sprawy prowadzone przez detektywów dotyczą najczęściej niewierności małżeńskiej. Korzystanie z tego typu usług stało się ostatnimi czasy niebywale popularne. Powstają nawet specjalne biura detektywistyczne, które specjalizują się tylko i wyłącznie w udowadnianiu małżeńskiej niewierności.

Oprócz tego, detektywi otrzymują zlecenia dotyczące:

  • ucieczek z domów,
  • poszukiwania zaginionych,
  • wiarygodności danego człowieka,
  • kwestii związanych ze światem narkotykowym,
  • innych.

Jak łatwo się domyślić, detektywi nie narzekają na brak zgłoszeń od osób z zaburzeniami emocjonalnymi oraz psychicznymi. Manie prześladowcze niejednokrotnie popychają ludzi z tego typu problemami do wynajęcia śledczego. Detektywi są jednak wyczuleni na tego typu ekscesy i z reguły odmawiają współpracy.

Codzienność w pracy detektywa

Jak już ustaliliśmy, spektakularne śledztwa nie mają nic wspólnego z codziennością detektywów. Dlaczego więc tego typu specjaliści nie są używani do niebezpiecznych akcji znanych nam z filmów i książek? Odpowiedź jest wręcz banalna – nie pozwala im na to prawo. Polskie przepisy są w tym względzie tak surowe, iż stawiają detektywów na równi z każdym innym cywilem. Nie przysługują im żadne dodatkowe uprawnienia, którymi nie mógłby się poszczycić ‘przeciętny Kowalski’. Detektywom nie można używać nawet niektórych sprzętów, takich jak lokalizatory GPS, podsłuchy, czy nasłuchy. Wszystko to utrudnia pracę, lecz nie czyni jej niemożliwą. Jak zatem detektywi radzą sobie ze swoimi ograniczeniami?

Niczym jedno z ogniw łańcucha ewolucyjnego, wykształcili oni w sobie pewną wyjątkową umiejętność. Chodzi tu o zdolność obserwacji połączonej ze spostrzegawczością. Aby jednak móc gromadzić dowody, detektywi używają powszechnie aparatów fotograficznych. Oczywiście zdobycie upragnionych materiałów nie jest łatwe, w związku z czym detektyw z reguły musi wykazać się cierpliwością. Długie czekanie w niesprzyjających warunkach, konieczność ukrywania swojej obecności, a czasami nawet ucieczka, to stałe elementy codzienności specjalisty prowadzącego śledztwo.

Na koniec sprawy detektyw sporządza raport, który może posłużyć Klientowi jako dowód w sądzie. Jeśli dokument ten jednak nie wystarcza, osoba prowadząca śledztwo może zostać poproszona o wystąpienie w charakterze świadka. Detektyw już w momencie przyjmowania sprawy na swoje barki świadomi są możliwości takiego jej zakończenia i z reguły stawia się do dyspozycji także podczas rozprawy sądowej.

Czasami jest niebezpiecznie

Choć spektakularne śledztwa z filmów akcji nie należą do codzienności detektywów, czasami muszą oni stawić czoła niebezpiecznym sytuacjom. Szczególnie w przypadku drogich spraw, osoby prowadzące śledztwa bywają na różne sposoby zastraszane. Nieobce są im listy z pogróżkami, uszkodzone samochody, dziwne spotkania lub nawet bezpośrednie ataki fizyczne.

Detektywi w miarę możliwości podejmują oczywiście środki bezpieczeństwa. Dla przykładu, podczas prowadzenia spraw ukrywają oni swoje prawdziwe dane osobowe, dzięki czemu ewentualnemu mścicielowi trudniej jest znaleźć swój cel. Poza tym detektywi wyposażeni są zazwyczaj w narzędzia ułatwiające im obronę. Niektórzy noszą przy sobie broń, a inni zadowalają się jedynie gazem pieprzowym lub paralizatorem.

Zarobki detektywów

Zawód detektywa należy do opłacalnych. Stawki godzinowe wahają się z reguły od 50 do 250 zł za godzinę. Wielu detektywów zarabia w ciągu miesiąca pięciocyfrowe sumy. Należy jednak pamiętać, że dobra pensja to nie wszystko. Nie ulega wątpliwości, że praca detektywa wiąże się z bezustanny stresem, a także naraża osobę prowadzącą śledztwo na bezpośredni kontakt z przeróżnymi tragediami ludzkimi. Aby pełnić ten trudny zawód, trzeba być wyjątkowo odpornym psychicznie i gotowym nawet na najmniej spodziewany obrót spraw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *