Zawód komornika sądowego owiany jest grubą warstwą negatywnych stereotypów oraz silnej niechęci. Nawet media dokładają się do procederu oczerniania tych przedstawicieli prawa, rozdmuchując wszelkie afery z ich udziałem. Dlaczego komorników kreuje się na postaci aż tak mroczne? Czy w zarzutach w kierunku przedstawicieli tej profesji znajduje się choć trochę prawdy? Jak bardzo komornicy potrzebni są do utrzymania porządku? Zapraszamy do lektury!
Kim jest komornik sądowy?
Aby zrozumieć, jak ważną rolę we wdrażaniu prawa odgrywa komornik16.pl, przyjrzyjmy się strukturom, na jakich został zbudowany nasz kraj. Każdy wie, że Polska jest państwem demokratycznym. Stwierdzenie to jest jednak niepełne. Zgodnie z artykułem 2. Konstytucji z 1997 roku, Rzeczpospolita Polska to demokratyczne państwo prawne (!). Co to oznacza? Krótko mówiąc, państwo ma za zadanie zapewnienie obywatelom ochrony ich praw. Przestrzegania przepisów pilnują sądy oraz trybunały niezależne z założenia od organów rządzących.
Co jednak, jeśli jakiś człowiek, firma lub inny podmiot prawny nie stosuje się do obowiązującego prawa? Wówczas z pomocą przychodzą wyznaczeni do tego funkcjonariusze. Należą do nich również komornicy. Zapewniają oni realizację decyzji sądu w formie przymusowej.
Zakres zadań oraz uprawnień komornika określany jest przez:
- ustawę o komornikach sądowych i egzekucji,
- Kodeks postępowania cywilnego.
Te dwa akty prawne regulują wszelkie kwestie natury organizacyjnej oraz proceduralnej.
Komornik w Polsce się nie nudzi
Niestety, do konfliktów między wierzycielami i dłużnikami dochodzi w naszym kraju niebywale często. Polscy komornicy nie mogą narzekać więc na brak pracy. O tym, jak dużą tendencję do zadłużania się ma nasze społeczeństwo, świadczą dane statystyczne:
- W roku bieżącym oraz dwóch poprzednich, komornicy przeprowadzili około 4 milionów postępowań egzekucyjnych. Co więcej, liczba ta rośnie bezustannie, i to w zatrważającym tempie.
- W roku 2016 komornicy odzyskali na rzecz wierzycieli aż 8 miliardów złotych. Za kwotę tę można kupić około 250 samolotów F-16.
- Jesteśmy niesumienni nawet w kontekście spłacania alimentów. Wydawałoby się, iż dobro dzieci jest dla nas wartością nadrzędną, niemniej jednak rzeczywistość jest całkiem inna. Zaległości alimentacyjne sięgają wynoszą obecnie około 10 miliardów złotych!
- W naszym kraju terminowo dopełnia się zaledwie 20% zobowiązań określonych fakturami.
Fakty można byłoby mnożyć i mnożyć, niemniej jednak powyższa klasyfikacja w zupełności wystarczy, by stwierdzić, że system przymusowej egzekucji jest w Polsce potrzebny.
Co zrobić, gdy masz do czynienia z komornikiem jako dłużnik?
Czy jesteś dłużnikiem? Jeśli od dłuższego czasu nie spełniasz swoich zobowiązań finansowych względem wierzyciela, możesz spodziewać się ingerencji komornika. Skala Twojego problemu zależy głównie od kwoty, którą jesteś zmuszony oddać, niemniej jednak jedno jest pewne – komornik to nie Diabeł. Jeśli przyszło Ci rozpocząć pertraktacje z wysłannikiem prawa sądowego, nie jesteś jeszcze na straconej pozycji.
Przede wszystkim pamiętaj, że żadnej ze stron uczestniczących w danej sprawie nie zależy na Twoim upadku. Mówiąc krótko, jesteś potrzebny żywy, a dodatkowo najlepiej z pieniędzmi. Jeśli jednak nie masz z czego zwrócić należności, postaraj się zdobyć brakujące fundusze. Sposobów na dorobienie jest mnóstwo – od pracy po godzinach, aż po wyjazd za granicę.
Bez względu jednak na to, jaką drogę zarobku obierzesz, postaraj się zachować nienaganne kontakty z komornikiem. Brzmi to może nieco groteskowo, niemniej jednak właśnie taka postawa zapewni Ci powodzenie. Komornicy są z reguły skorzy do współpracy – o ile mają do czynienia z ludźmi trzeźwo myślącymi. Określ zatem kwotę, którą musisz zwrócić, a także stwórz plan oddania jej na ręce wierzyciela. Widząc tak poważne podejście do sprawy, komornik z pewnością potraktuje Cię poważnie.
Wierzyciel Twoim katem
Niestety, w całej sprawie komornik nie ma zbyt wiele do powiedzenia. Tak jak wynika ze struktury prawnej naszego kraju omówionej we wstępie niniejszego wpisu, funkcjonariusze jedynie zapewniają realizację decyzji sądu w formie przymusowej. To nie komornicy więc, a sądy podejmują decyzje w sprawie dłużników. Ponadto, w całej układance istnieje jeszcze jeden, najbardziej wpływowy element. Jest nim nikt inny, jak tylko wierzyciel. Jeśli osoba lub podmiot, któremu jesteś winien pieniądze nie ma więcej litości (lub cierpliwości), by kontynuować pertraktacje, Twoje mienie może zostać objęte stosunkowo szybką egzekucją komorniczą.
Czy artykuł ten uznałeś za pomocy? Jeśli tak, zapraszamy Cię do zapoznania się z pozostałymi treściami dostępnymi na naszym blogu. Do zobaczenia!