Poradnik

Co grozi Twojemu komputerowi? Krótki przewodnik po świecie wirusów komputerowych

Pierwszy wirus komputerowy – Creeper – powstał w roku 1971. Co prawda zainfekował on kilka komputerów, niemniej jednak okazał się zupełnie nieszkodliwy. Niestety, dzisiejsze wirusy komputerowe nie są tak łagodne jak ich prototyp. Wiele z nich potrafi wyrządzić urządzeniu elektronicznemu znaczną krzywdę, a nawet doprowadzić do ostatecznej usterki sprzętu. W jaki jednak sposób wirusom udaje się działać aż tak skutecznie? Co możesz zrobić, by chronić się przed złośliwym oprogramowaniem? Wszystko to i wiele więcej wyjaśnimy na łamach niniejszego wpisu. Serdecznie zapraszamy!

Czym jest wirus?

Mimo iż o wirusach komputerowych wie każdy użytkownik urządzeń elektronicznych, mało kto potrafiłby wytłumaczyć, czym w rzeczywistości są wirusy. Jak zatem można je zdefiniować?

Wirus to program lub fragment programu, którego celem jest wyrządzenie szkody komputerowi lub wykradnięcie zgromadzonych na nim informacji. Twórcy wirusów są bardzo przebiegli, przez co ich dzieła są często trudne do wykrycia. Złośliwe oprogramowanie niejednokrotnie podczepia się pod zwykły program, dzięki czemu może ono działać niejako z ukrycia.

Kolejną charakterystyczną cechą wirusów jest łatwość replikacji. Gdyby nie zdolność rozmnażania się, wirusy byłoby dużo łatwiej zwalczać. Twórcy złośliwego oprogramowania dobrze wiedzą, iż antywirusy zainstalowane na komputerach ich ofiar nie będą próżnowały. Aby zabezpieczyć się więc przed szybkim wykryciem, hakerzy nakazują swoim wirusom replikować się oraz infekować kolejne urządzenia.

Kto jest najbardziej narażony?

Kto może najmocniej ucierpieć z powodu wirusów? Niestety, działalność złośliwego oprogramowania jest skoncentrowana głównie na środowisku Windows – zdecydowanie najpopularniejszego systemu operacyjnego na rynku. Według niektórych szacunków aż 9 na 10 komputerów jest opartych właśnie o system Windows.

Dlaczego wirusy rozprzestrzeniły się akurat w tym środowisku? Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest po prostu popularność Windowsa. Skoro oprogramowania tego używa najwięcej ludzi, to nic dziwnego, iż stanowi ono główny cel hakerów. Dużo odporniejsze na działalność wirusów są systemy Linux oraz MacOS. Oba są zaprojektowane w sposób, który z założenia nie sprzyja istnieniu złośliwego oprogramowania.

Warto pamiętać, iż tworzenie wirusów to praca niełatwa sama w sobie, a twórcy systemów operacyjnych dzięki swojej wiedzy i pomysłowości mogą dodatkowo utrudniać hakerom ich zadania.

Wirusy komputerowe dawniej i dziś

Wirusy komputerowe z roku na rok stają się coraz bardziej rozpowszechnione i coraz niebezpieczniejsze. W ciągu ostatnich lat niejedna fala złośliwego oprogramowania wywołała wybuchy paniki wśród użytkowników urządzeń elektronicznych.

Dla przykładu, na przełomie wieków na świecie pojawił się filipiński wirus znany jako „I LOVE YOU”. Wirus działał głównie na poczcie e-mailowej i krył się wiadomościach o tytule tożsamym ze swoją nazwą. Ze statystyk wynika, na ten sprytny wybieg nabierało się aż 10% zaatakowanych.

Niestety, popularne wciąż próby zniszczenia sprzętu lub wyłudzenia prywatnych informacji to nic, w porównaniu z tym, czego podejmują się hakerzy z wyższych szczebli. Ostatnimi czasy coraz więcej złośliwych programistów obiera sobie za cel rządowe struktury elektroniczne, instalacje jądrowe oraz tym podobne miejsca, których skuteczne zaatakowanie mogłoby okazać się tragiczne w skutkach.

Wirusy komputerowe a globalny konflikt

Wedle wszelkiej logiki, ewentualna kolejna wojna światowa będzie mocno związana ze światem programów komputerowych. Wygląda na to, że najskuteczniejszymi żołnierzami w potencjalnym konflikcie okażą się właśnie hakerzy. Nawet w tym momencie, na całym świecie rozgrywają się programistyczne bitwy. Zespoły wywiadowcze wielu krajów nieustannie starają się wniknąć w bazy danych swoich przeciwników lub wprost próbują zakłócić ich działania

Jak chronić się przed działalnością wirusów?

Jeśli posiadasz laptop, tablet, smartfon lub tradycyjny komputer stacjonarny, jesteś narażony na działanie wirusów. Dopóki pamiętasz jednak o właściwych środkach bezpieczeństwa, Twoim urządzeniom nie stanie się nic złego. Przede wszystkim postaw na dobry program antywirusowy, który ochroni Cię przed złośliwym oprogramowaniem. Poza tym, bądź ostrożny i nie ufaj nikomu, kto chce uzyskać coś od Ciebie za pomocą komunikatorów internetowych. Nie zakładaj także, że każdy link jest bezpieczny – to właśnie pod przykrywką zwykłych przekierowań może czaić się śmierć Twojego komputera. Pamiętaj – bezpieczeństwo ponad wszystko!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *