Komputery

Jak wybrać komputer gamingowy? Poradnik.

Gry komputerowe stały się czymś więcej niż tylko ‘zabijaczem czasu’. Świadczy o tym chociażby powstanie nowej dziedziny sportu zwanej „e-sportem”. Dla wielu osób gry komputerowe to nie tylko zwykłe hobby, lecz sposób na życie, a nawet zarabianie pieniędzy. Aby dotrzymać kroku graczom oraz producentom ze świata rozrywki wirtualnej, firmy informatyczne tworzą coraz bardziej zaawansowane sprzęty pozwalające na obsługę rozbudowanych multimediów. Czy i Ty jesteś zainteresowany zakupem wysokiej klasy komputera gamingowego? Jeśli tak, trafiłeś w odpowiednie miejsce! W niniejszym artykule analizie poddamy kwestię wyboru sprzętu do gier komputerowych. Zapraszamy!

Specjalny komputer do gier – czy to nie przesada?

Zdajemy sobie sprawę, iż pytanie to zada prędzej Twój rodzic lub współmałżonek niż Ty sam. Abstrahując jednak od tego, kto i dlaczego pyta o te kwestie, odpowiedź brzmi: nie. Niestety, dzisiejsze gry są tak wymagające, że komputery stworzone z myślą o codziennym użytkowaniu nie byłyby w stanie ich obsłużyć.

Wiele gier można rzecz jasna uruchomić na sprzętach niskiej klasy. Niestety, w takim przypadku niemożliwe jest uzyskanie idealnej płynności oraz odwzorowanie wszystkich szczegółów.

Komputer stacjonarny czy laptop?

Poszukując sprzętu do obsługi gier komputerowych natkniesz się na dwie silne propozycje: laptop oraz komputer stacjonarny. Która z nich lepiej spełni Twoje wymagania?

Obie propozycje mają na swoją korzyść wiele rozsądnych argumentów. Jeśli zależy Ci na mobilności posiadanego urządzenia, laptop okaże się jedynym rozsądnym wyborem. Poza tym, decydując się na przenośny sprzęt tego typu, możesz korzystać z niego w wielu innych celach. Posiadacze gamingowego komputera stacjonarnego są w tym względzie mocno ograniczeni. Zakup laptopa z myślą o grach komputerowych niesie jednak ze sobą dwie poważne wady. Po pierwsze urządzenia tego typu są dużo droższe niż ich stacjonarne odpowiedniki. Po drugie laptopów nie da się modernizować, a przynajmniej nie w takim stopniu jak klasyczne komputery.

Jeśli jednak nie zależy Ci na mobilności posiadanego sprzętu, wybór z pewnością okaże się prosty. Wówczas z czystym sumieniem możemy polecić Ci komputer stacjonarny wyposażony w komponenty o parametrach gamingowych. Tego typu jednostkę można skompletować, a nawet złożyć samemu, co oczywiście zaowocuje znacznym obniżeniem kosztów całej inwestycji. Co więcej, stacjonarny komputer można stosunkowo łatwo modernizować, dzięki czemu wydane na niego pieniądze nie zostaną całkowicie zmarnowane nawet mimo upływu lat.

Jakie parametry powinien mieć komputer gamingowy?

Każdy komputer do gier komputerowych powinien zostać wyposażony w komponenty dostosowane do obsługi wymagających multimediów. Podczas poszukiwań wymarzonego sprzętu, zwróć największą uwagę na elementy takie jak:

Karta graficzna. Bez istnienia tego komponentu nie udałoby Ci się włączyć żadnej gry. Zadaniem karty graficznej jest generowanie obrazu oraz dostarczenie go do monitora. Do najlepszych producentów komponentów tego typu należy zaliczyć:

  • nVidia,
  • AMD,
  • Gigabyte,
  • Asus,
  • MSI.

Dużo ważniejsze od marki są jednak parametry techniczne. Zwróć szczególną uwagę na pamięć GDDR5 karty graficznej. Im jest jej więcej, tym lepiej, choć powinna ona liczyć przynajmniej 4 GB. Poza tym bardzo ważnym parametrem jest odpowiednia częstotliwość taktowania pamięci (minimum 7000 MHz) oraz rdzenia (minimum 1500 MHz).

Procesor. Procesor to prawdziwy mózg komputera, dlatego też nie powinno się oszczędzać na jego doborze. Jeśli decydujesz się na zakup dobrej karty graficznej, procesor nie może odstawać od niej poziomem. Tak jak nie jest możliwe zamontowanie silnika  Ferrari w Maluchu, tak też słabe komponenty komputera nie współpracują z zaawansowanymi.

W przypadku procesora, baczną uwagę należy zwrócić na ilość posiadanych przezeń rdzeni. Obecnie absolutne minimum to procesory cztero- i ośmiowątkowe. Częstotliwość taktowania każdego z rdzeni powinna utrzymywać się przynajmniej na poziomie 3,5 GB. Najpopularniejsi producenci procesorów to Intel, Kaby Lake oraz AMD.

Pamięć RAM. Pamięć operacyjna to element niebywale ważny w kontekście płynnej obsługi gier komputerowych. W tym wypadku świetnie sprawdza się zasada: im więcej – tym lepiej. Pamięci RAM nigdy nie jest za wiele. W komputerach stacjonarnych wyposażonych w duże płyty główne, kości pamięci operacyjnej można dodawać do woli. Biorąc pod uwagę poziom zaawansowania dzisiejszych gier, minimalna ilość RAMu, w jaką należy wyposażyć komputer gamingowy oscyluje w okolicach 12 GB.

Czy wiesz już, jaki sprzęt do gier komputerowych sprawdzi się w Twoim przypadku? Jeśli udało nam się pomóc Ci w podjęciu decyzji zakupowych, bardzo nam miło! Korzystając z okazji, serdecznie zapraszamy do pozostałych artykułów dostępnych na naszym blogu! Do zobaczenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *