Komputery

Jak chronić komputer przed wirusami komputerowymi?

Wszystkie urządzenia elektroniczne narażone są na działanie wirusów. Największe spustoszenie złośliwe oprogramowanie sieje jednak wśród komputerów oraz ściśle powiązanych z nimi sprzętów. Jeśli Ty także jesteś w posiadaniu urządzenia tego typu, dobrze byłoby, gdybyś zabezpieczył się przed ewentualnym atakiem wirusowym. Jak możesz tego dokonać? Czy pełna ochrona komputera przed złośliwym oprogramowaniem jest możliwa? Serdecznie zapraszamy do lektury!

Jaką szkodę mogą wyrządzić wirusy komputerowe?

Zanim zaczniesz przeciwdziałać wirusom na swoim komputerze, przyjrzyj się możliwościom tych szkodliwych programów. Okazuje się, iż potrafią one wyrządzić ogromną krzywdę – i to nie tylko od strony systemowej, lecz także sprzętowej.

Prywatni użytkownicy komputerów są coraz rzadszym celem ataków hakerskich. Wciąż jednak zdarza się, iż wirusy wdzierają się na urządzenia ‘przeciętnych Kowalskich’ i wykradają z nich najcenniejsze informacje. Złośliwe oprogramowanie najczęściej ma na celu zebranie prywatnych danych, takich jak szczegóły z dokumentów tożsamości lub hasła z kont bankowych.

Na muszce hakerów coraz częściej znajdują się duże cele, takie jak firmy, czy nawet państwa. Należy pamiętać, iż nie każdy wirus ma na celu bezpośrednie przyniesienie zysków swojemu twórcy. Niektóre z nich po prostu niszczą sprzęt, na którym uda im się zadomowić lub wykonują inne, równie nietypowe misje.

Dobry antywirus

Podstawą ochrony przed wirusami jest posiadanie dobrego programu antywirusowego. Jego zadaniem jest wykrywanie wszelkiego złośliwego oprogramowania oraz usuwania go w zarodku. Obecnie istnieje setki tysięcy różnych wirusów komputerowych, dlatego też potrzeba nam środka chroniącego przynajmniej przed większością z nich. Programy antywirusowe korzystają z ciągle uaktualnianych baz danych, dzięki czemu są one w stanie obronić sprzęt nawet przed najnowszymi wytworami hakerów.

Wśród najlepszych antywirusów dostępnych na rynku warto wymienić MacAfee, Norton Security,  AVG, Avast oraz Kaspersky.

Firewall

Każdy system operacyjny wyposażony jest w tak zwaną zaporę ogniową. Oczywiście sam fakt istnienia takiej funkcji w komputerze nie stanowi gwarancji jej prawidłowego funkcjonowania. Na skutek błędu systemu lub nieopatrzności użytkownika firewall bardzo często pozostaje wyłączony. Należy zatem regularnie sprawdzać, czy ta ważna funkcja ochronna działa w należyty sposób.

Firewall, zwany także zaporą ogniową, stanowi pierwszą linię obrony. Ostrzega on przed wszystkimi podejrzanymi działaniami z zewnątrz, które przeprowadzane są w oparciu o łącze internetowe.

Często aktualizuj oprogramowanie

Najlepiej jest, gdy system oraz zainstalowane na komputerze programy są regularnie aktualizowane. Jest to bardzo ważne także w kontekście ochrony przed wirusami. Jak to możliwe?

Zarówno sam system operacyjny, jak i poszczególne programy wyposażone są w proste mechanizmy obrony przed podejrzanym oprogramowaniem. Jeśli postarasz się, by cała zawartość Twojego komputera była zawsze aktualna, sprzęt będzie znacznie mniej narażony na działanie wirusów.

Blokuj okna i reklamy

Pobranie wirusa na komputer może nastąpić poprzez kliknięcie w zainfekowane okienko lub link. Aby ograniczyć liczbę niebezpiecznych sytuacji tego typu, warto podjąć drastyczne środki. Najlepszym sposobem na to jest zablokowanie wyskakujących okienek, co można uczynić poprzez ustawienia w przeglądarce. Ponadto, warto zainstalować na komputerze program niwelujący ilość wyświetlanych reklam. W roli tej świetnie sprawdzi się chociażby bezkonkurencyjny AdBlock.

Należy być rzecz jasna świadomym, iż kwestia ta jest nieco drażliwa. Twórcy internetowi, właściciele stron WWW oraz tym podobni niejednokrotnie utrzymują siebie lub przynajmniej swoje serwisy za pośrednictwem przychodów płynących z reklam. Blokując wyskakujące okienka oraz bloki reklamowe pozbawiamy ich możliwości zysku naszej aktywności. Każdy z nas musi więc osobiście ocenić, czy posługiwanie się programami takimi jak AdBlock można uznać za uczciwe.

Bądź ostrożny

Do infekcji wirusami komputerowymi najczęściej dochodzi na własne życzenie użytkowników komputerów. Brak wiedzy na temat bezpieczeństwa w sieci, nieostrożność oraz zbyt duża doza zaufania do nieznanego potrafią doprowadzić do niemałych problemów. Jeśli chcesz więc ochronić się przed szkodliwą działalnością wirusów, przede wszystkim bądź uważny. Unikaj podejrzanych stron internetowych oraz plików mogących zawierać złośliwe oprogramowanie. Poza tym, regularnie skanuj komputer za pomocą sprawdzonego programu antywirusowego. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *